Küreselleşmenin Eticaret sitelerine etkisi

Küreselleşme insan hayatını etkileyen en önemli kavramlardan biridir. İnsanlar küreselleşme sayesinde Dünya’yı daha iyi tanıma fırsatı bulmaktadır. Ancak küreselleşmenin bir getirisi daha söz konusudur, bu da ticaretin küresel ölçekte yapılmasıdır. Artık ticaret tam anlamıyla, son kullanıcı için bile küresel bir hal almıştır. Piyasada yer alan mal ve hizmetler oldukça artmış durumdadır. Gelişen teknoloji ve yapılan yenilikler sayesinde düşen maliyetler daha çok malın ve hizmetin piyasaya sürülebilmesine olanak sağlarken, tüketim de çok önemli ölçüde artmış durumdadır. Sözü geçen yeni teknolojilerden biri de internettir. İnternet de ticareti doğrudan etkileyen gelişmelerin başında gelmektedir.

 

E ticaret internetle beraber hayatımıza dahil olan bir kavramdır. Eticaret sayesinde yurtiçi yada yurtdışı satış yapmak oldukça kolaydır. Çünkü insanlar ya da diğer bir deyişle müşteriler çok kolay bir şekilde internet sayfasına erişebilmektedir. Bu sayede istediklerini hemen alabilmektedirler. Ancak söylemesi bu kadar kolay olan bir şey, pratikte hiç de kolay değildir hatta oldukça zordur. Bunun sebebi ise ticaretin her alanında olduğu gibi e-ticarette de önemli bir rekabetin var olmasıdır. Eticaret işletmeleri de pazarlama gibi temel işletme fonksiyonlarına sahip olmak zorundadır. Bunu da yine internet üzerinden icra etmeleri gerekmektedir. Bununla beraber e ticaret web sitesi iyi bir tasarıma sahip olmalı ve altyapısı sağlam olmalıdır. Bu tarz teknik sorunlarla karşılaşmamak için eticaret firmaları genelde profesyonel web yazılım firmalarıyla anlaşır. Kurumsal web tasarımı yapan şirketler genellikle eticaret web yazılım konusunda da uzman olduklarından ortaya çok iyi projeler çıkarabilmektedirler. Ayrıca sağladıkları optimizasyon hizmetleri sayesinde de pazarlamaya katkıda bulunurlar. Kimi web tasarım ajansı ve firmaları eticaret web tasarımına ilave olarak sosyal medya hizmetleri, google SEO optmizasyon, kurumsal kimlik tasarımı gibi çeşitli alanlarda hizmet vermektedir.

 

Böylece bu hizmetler sayesinde eticaret girişimleri kendi uzmanlık alanlarına daha fazla vakit ayırabilmektedir. Eticaret siteleri için seçilecek olan kurumsal web yazılım yapan firmalar eğer işletmeye de yakınsa oldukça büyük bir katkı sunacaklardır. Bunun sebebi, var olan yakınlık sayesinde profesyonel ürün fotoğraf çekimi, kurumsal kimlik çalışması, logo tasarımı ve optimizasyon gibi birlikte yürütülmesi gereken çalışmaların daha verimli şekilde gerçekleştirilebilmesidir. Örneğin İstanbul Fatih eticaret sitesi kendi yakınlarında bulunan bir Şehremini web tasarım firması ile anlaşırsa çok daha etkili bir çalışma gerçekleştirebilirler. Tabii ki tek kriter yakınlık olmamalıdır. Zira, profesyonel bir web sitesi yazılım şirketi için referanslar ve güncel çalışma ortaklarının ortaya çıkarabildikleri işler de oldukça büyük önem arz etmektedir.